Genel

HANGİ TATLI İLE DONDURMA YENİR?

HANGİ TATLI İLE DONDURMA YENİR

Ulus olarak tatlıya düşkünüzdür…

Genel olarak hamurdan yapılarak üzerine şerbet dökülen tatlılar, damak zevkimize daha fazla hitap etmekle birlikte meyveli tatlılar, sütlü tatlılar ile komposto ve hoşaflar da yemek üzerine ya da konuklarımızı ağırlarken sunduğumuz özel ikramlar arasında yerini korumaktadır.

Bir süredir televizyonlarda toplumun yemek zevkini geliştiren ve izleyenleri eğiten programların sayısında artış oldu. Eğitimli birçok yemek ustası, okullarında aldıkları eğitimleri, izleyenleri ile paylaşarak sofralarımıza ucuz ancak değişiklik lezzetlerde farklı yemeklerin gelmesini sağladı.

Bunların içinde en çok ilgimi çekenlerden birisi, komposto eşliğinde dondurma ikram edilmesiydi. Çocukluğumdan anımsayabildiğim önemli konulardan birisi de annemin yaptığı sulp tatlısının üstünü, mahalle dondurmacısından aldığı sade kaymaklı ya da çikolatalı dondurma ile süsleyerek ikram etmesiydi. Bundan dolayı yıllarca sütlü tatlılar ile dondurmayı hep bir arada düşünmüşümdür.

Ancak izlediğim televizyon programında komposto hazırlayan yemek şefi, küçük bir kap içine koyduğu dondurmayı, kase ile birlikte sundu. Programın sonunda da önce dondurmadan aldığı parçayı ağzına götürdükten sonra kaseden aldığı bir kaşık komposto ile birlikte bir damak zevki oluşturarak yuttu.

Denedim!

Kesinlikle damakta çok güzel bir rayiha oluşmaktadır. Komposto ile denediğim bu muhteşem lezzeti, kış aylarında hoşaf ile de denedim; o da bir başka güzel oldu. Kesinlikle siz de denemelisiniz…

Gerek komposto ile gerekse hoşaf ile yaptığım denemeler sonucunda, televizyondaki yemek şefinin önerisinin, alışılagelen Türk damak zevki ile uyumlu olduğunu söyleyebiliyorum.

Sütlü tatlılar!

Az önce de yazdığım gibi sütlü tatlılar ile birlikte dondurma yemek, benim çocukluğumun geçtiği 1965-1980 yılları arasındaki 15 yıllık süre içinde yaşadığım çevredeki tüm evlerdeki bir sunum şekliydi. Bizim neslimiz, sütlü tatlıları dondurma eşliğinde tüketmeyi öğrendi ve damak zevki de bu şekilde gelişti.

Ancak bu bilgi, yanlış olmasa da eksik bir bilgi olarak 40’lı yaşlara geldiğimde ortaya çıktı. Diyarbakır, Elazığ, Malatya ve Erzincan’da görev yaptığım sıralarda şerbetli tatlı olarak bildiğimiz tüm tatlı çeşitlerinin mahalle dondurmacısından alınan dondurmalar eşliğinde tüketildiğini fark ettim.

Kültürel olarak bizlerin sütlü tatlı ile yaptığımızı, farklı bir bölgede farklı bir yemek kültürü ile büyüyen yaşıtımızın şerbetli tatlı eşliğinde gerçekleştirdiğini öğrenmek, Türk Kültürünün de ne kadar zengin ve sonsuz olduğunu öğrenmemize vesile olmuştur. Bir Türk olarak büyük bir onur kaynağıdır.

Sonuçta gördüm ki Türkiye’de dört mevsim mahalle dondurmacısından aldığınız dondurmaları, her türlü tatlınızın yanında sunabilirsiniz ve keyifle tüketebilirsiniz.

Afiyet olsun! Ama mutlaka yediğiniz doğru dondurma® olsun…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.