Dondurmalar

Çocuklar Kışın Dondurma Yiyebilir mi?

Kavunlu, çikolatalı veya muzlu nefis topların üzerine serpilen sos ve minik fındık taneleri ile damaklara hitap eden enfes bir lezzet: Dondurma… Farklı tat ve renkleri ile çocukların olmazsa olmaz atıştırmalığı dondurma, sadece yaz mevsimin renkli bir tatlısı değil. Birçok uzman, dondurmanın kış dahil olmak üzere her mevsim tüketilebilir olduğu konusunda hemfikir. Peki kışın yenen dondurmanın boğaz ağrısına neden olduğu bir efsane mi? Yazı dizimizde…

Kışın dondurma yenir mi?

Evet, içeriğindeki gerçek çikolata parçacıkları ile mutluluk hormonlarını hareketlendiren dondurma, kışın da severek tüketeceğiniz tatlıların en masumu olabilir. Ayrıca çocukların yazın mutlu bir şekilde tükettiği dondurmayı kışın tüketmelerine engel bir neden yok. Bu konuda en çok merak edilen konu, kışın yenilen dondurmanın boğaz ağrısına neden olacağına dair yanılgı. Yanılgı diyoruz çünkü uzmanlar tarafından dondurmanın boğaz ağrısına neden olduğuna dair klinik kanıtların olmadığını söylüyor. Dahası bademcik operasyonları sonrası oluşan boğaz ağrıları için çocuklara verilen ilk şey nedir? Dondurma… Bu da dondurmanın ağrı sebebi olmadığının bir başka kanıtı.

Çocuklara dondurma zararlı mı?

Çocukların dengeli beslenmesi, fiziksel ve zihinsel gelişimlerinin sağlıklı olmasında oldukça önemli bir faktör. Bu faktörü olumlu yönde etkileyen gıdalardan biri de dondurma. Çünkü çocukların severek tükettiği dondurma; kalsiyum, fosfor, potasyum ve element vitaminler açısından oldukça zengin bir kaynak. Gelişim çağındaki çocuğun ihtiyacı olan mineraller, lezzetli dondurma toplarının içerisinde saklı. Özellikle dondurma,  hareketli hayata sahip çocukların günlük enerjilerini takviye ettikleri bir gıda. İçeriğindeki yağ asitleri, protein ve karbonhidratlar, vücudun ihtiyacı olan enerjinin üretimine yardımcı oluyor.

Dondurma faydaları ile ön plana çıksa da kalitesinden emin olunmayan ürünler için aynı şeyleri söylemek mümkün değil. Özellikle glikoz gibi yapay şekere, renklendirici gibi katkı maddelerine sahip dondurma, anne ve babaların dondurma  konusundaki tutumlarını önemli ölçüde etkileyen bir konu. Çocukların besleyici lezzetten mahrum kalmasını önlemenin yoluysa doğru dondurma toplarını seçmek. Meyvelerinden, Belçika’dan getirilen çikolatasına kadar özenle hazırlanan dondurma lezzetlerimizle yaz kış sağlığınıza afiyet katın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.