Genel

BADEMCİK AMELİYATI VE DONDURMA

BADEMCİK AMELİYATI VE DONDURMA

Ağzımızın arka tarafında dil kökünün iki yanında tonsil olarak adlandırılan ve halk arasındaki tanımlaması ile bademcik şeklinde bilinen bir organ bulunur. Ağız ve burundan aldığımız hava içinde bulunan mikroorganizmaları toplar ve bedenimizin savunma oluşturmasını sağlar. Böylece bağışıklık sistemimizin güçlenmesi ve hastalıkların önlenmesi sağanmış olur.

Ancak bu işlevi yerine getirecek değişik hormonların varlığının artmasına paralel bir şekilde bademciklerin de işlevi azalmaya başlar. Bundan dolayı, çoğunlukla 4-5 yaşlarındaki çocuklarda, bademcikler şişmeye ve çocuklar hastalanmaya başlarlar. Hatta bazı çocuklarda yaşam kaliteli, aşırı düzeyde düşmeye başlar.

Böyle bir durumda tıp doktorları tarafından bademciklerin alınması önerilir. Genel olarak 3 yaşı alt sınır olacak şekilde ve çocuklardaki ameliyatların başarı oranını artırabilmek amacıyla genel anestezi altında yapılan bademcik ameliyatları, yutkunma noktasındaki damarların kesilmesini de içerecek şekilde sonuçlandırılır.

Soğuk gıdalar, boğazda enfeksiyonlara neden olduğu yönünde bir inanış bulunsa da dondurma için bu konuda bilimsel bir bulgu bulunmamaktadır. Tersine dondurmanın boğaz enfeksiyonlarına karşı koruyucu etkisinin olduğu yönünde bazı çalışmalar bulunmaktadır.

Kesin olarak kabul edilen bir konu var ise dondurma boğaz hastalıklarının bir nedeni ve gerekçesi değildir. Ancak boğazda bir hastalık var ise ve bu hastalığa neden olan mikro organizma dondurma içindeki besin değerleri ile beslenerek çoğalabiliyorsa, bu durumda dondurmanın bazı hastalıkların tetikleyicisi olduğunu söylememiz, yanlış olmayacaktır.

Bilim dünyası dondurmanın besleyici olduğunu ve boğaz hastalıkları doğrudan ya da dolaylı bir etkisinin olmadığını, kesin olarak belirlemiştir.

Bu bağlamda soğukluğu nedeniyle damarlarda büzüşmeye neden olması ve damar kanamalarını önlemesi, bademcik ameliyatı sonrasında 10 gün sert ve katı gıdalar tüketilemeyecek olması ve endüstriyel olmayan ancak katkısız olarak üretilen doğru dondurmanın® yüksek besleyici özelliği nedeniyle kulak burun boğaz uzmanı doktorlar tarafından bademcik ameliyatları sonrasında tüketilebilecek tek gıda olarak dondurma önerilmesi, mahalle dondurmacılarının önemini bir kez daha gözler önüne sermektedir.

Eğer bademcik ameliyatı olursanız sizlere geçmiş olsun! Ama ameliyat sonrası yediğiniz dondurma, mutlaka doğru dondurma® olsun…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.