Dondurmalar

BEDEN DİRENCİ, ÇÖLYAK VE DONDURMA

Beslenmemizde en önemli besin kaynağı, proteinlerdir. Glüten de proteini içinde barındıran en önemli depolardan birisidir. Buğday, arpa ve çavdar, glüten yönüyle zengin besinlerdir.

Bitkisel esaslı protein ile beslenmek için bu tür gıda maddelerine yönelmek, bizlerin bitkisel protein gereksinimimizi karşılamaya yetecektir.

Ancak bazı bünyeler, glütene karşı duyarlıdır ve glüten, alerjen bir tepki ile insan sağlığını olumsuz etkileyebilmektedir.

Çölyak adı ile anılan bu rahatsızlık, genel olarak bir yaşından sonra ortaya çıkmakta; rahatsızlığın görüldüğü kişi ile ömür boyu yan yana kalmaktadır.

Hastalığın nedenleri, tedavi yöntemleri, çözüm önerileri hakkında internet sayfaları, bol miktarda bilgiyi bizlere sunmaktadır. Burada dikkate alınması gereken ve hepimizi etkileyen noktalar, ele alınacaktır.

Öncelikle protein yönüyle eksik beslenmek, insanların gelişme döneminde zekâ gelişimini olumsuz etkilemektedir. Ayrıca bedensel direncin düşük olması sonucunda birçok hastalığın davetiyesi de hazırlanmış olmaktadır.

Böyle bir durumda ne yapılmalıdır?

Özellikle beslenme ve diyet ilişkisinin etkin bir şekilde ortaya konulabilmesi amacıyla en temel besin öğelerinin her gün düzenli alınmasının bir yöntemi oluşturulmalıdır.

Bağışıklık sistemini çökerten Covid-19 gibi viral rahatsızlıklar, bedensel direncin düşük olduğu ortamları daha çok sevmekte; bu tür ortamlarda kendilerini geliştirebilmektedirler.

Bir yandan diyet yaparken diğer yandan da direncimizin yüksek tutulmasının temel yöntemlerinden birisi de, her gün doğru dondurma tüketme alışkanlığını kazanmamızdan geçmektedir.

Özellikle glüten ile protein alamayan bir kişinin bu eksikliğini farklı protein kaynakları ile tamamlaması gerekmektedir.

Yaşa, cinsiyete ve yapılan etkinliklerin yoğunluğuna bağlı olarak değişim göstermekle birlikte en basit hesaplama ile bir kişinin günlük protein gereksinimi, ortalamada kilo başına ~0,8 gram olarak hesaplanabilir.

Hayvansal besin almadan protein alabileceğimiz besinler, sınırlıdır. Bir de çölyak hastalığımız varsa bu durumda tek başvuru kaynağı, dondurma olacaktır.  Ancak hangi dondurma? Bu nokta da dikkat etmemiz gereken konu yediğimiz dondurmanın doğru dondurma olmasıdır.

T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık bakanlığının hazırlamış olduğu, ortalama bir yetişkin için belirlenmiş olan günlük referans alım düzeylerini aşağıda paylaşıyoruz.

dondurma yetişkin tüketim miktarı70 kilo ağırlığında çölyak hastası bir kişinin günlük protein gereksinimi, 56 gramdır. Sütlü Dondurmalarımızdan 4 top yiyen bir çölyak hastası, günlük protein gereksiniminin ortalama yüzde 13’ünü karşılayabilmektedir. Bulut grubu dondurmalarımızdan 4 top yiyen bir çölyak hastası ise günlük protein gereksiniminin ortalama %28’sini karşılamaktadır.

Böylece gün içinde aldığı diğer besinlerle etkileşime giren besin öğeleri, bedensel direncin yükselmesini sağlayacak ve Covid-19 gibi viral bir salgına karşı bizi daha dirençli yapacaktır.

Yeter ki doğru dondurma ile beslenme özeninden vazgeçmeyin!

Dondurmacınızı doğru dondurma yapmaya teşvik edin. 

Dondurmanızı dondurmacınızdan tüketin…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.