Sorbeler

LİMON SORBE EFSANESİ

limon sorbe gastronomi

 

Limonun coğrafi çıkış noktası bilinmemekle beraber, 40 asır önce Güney Asya’da yetiştirildiğine ilişkin genel bir düşünce yaygın. Güney Asya’dan Arabistan ve Çin topraklarına ve oradan Roma İmparatorluğu’na yayılırken, Limon’un Kuzey Avrupa ülkeleri ile tanışması haçlı seferleri sonucunda gerçekleşmiş.

Yunan mitolojisinde ölümsüzlüğü sağladığı inanılan limon ağacının günümüzde 9 çeşidi bulunmaktadır. Bunlar; Lamas, Kara limon, Enterdonat, Küt diken, Kıbrıs limonu, Lizbon, Mayer, Misket, Molla Mehmet.

C vitamini deposu, doğal antibiyotik ve antioksidan olan limon, soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklara karşı vücut direncini arttırıp bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Yunan mitolojisindeki gibi ölümsüzlüğü sağlamasada bizlere çok faydalı olduğu konusunda şüphe yok. Salatalarımızda, çaylarımızda, yemeklerimizde, tatlılarımızda kullandığımız limon hem aroma olarak çok güçlü, hem de ferahlatıcı bir etkisi bulunmakta. Günümüzde hem yaz mevsiminde, hem kış mevsiminde tüketilen dondurma ve sorbelerde ise limon klasikleşmiş bir lezzet oldu.

Efsaneleşmiş Limon Sorbemizde bizler, lamas cinsi limon tercih ediyoruz. Lamas cinsi limonlar, Mersin’in Erdemli bölgesinde yetişmekte ve Türkiye’de üretilen en kaliteli limon çeşidi olarak bilinmektedir. Sulu, baskın tadı ve kokusu, lamas cinsi limonu sorbemizin vazgeçilmezi yapıyor.

Yunan mitolojisinde ölümsüzlüğü sağladığına inanılsada günümüzde pestisit (tarım zehiri) içeren limonların sağlıklı olmadığı bir gerçektir. Fakat hem iç laboratuvarımızda hemde dış laboratuvarımızda pestisit testleri yaparak, pestisit içermediğine emin olduğumuz limonlarımızı sizler için efsane limon sorbe haline getiriyoruz.

Sizlere ölümsüzlüğü vaadetmiyoruz ama Serez ustalığıyla ve reçetesiyle yapılmış gerçek sorbemizi bir ömür unutamayacağınıza eminiz..

Gelin kendinize ve ailenize bir iyilik yapın, doğru dondurma tüketin..

Dondurmacınızı doğru dondurma yapmaya teşvik edin.

Dondurmanızı dondurmacınızdan tüketin.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.