Genel

MİSAFİRE DONDURMA NASIL İKRAM EDİLİR?

Eve gelen misafirin hem keyfini hem neşesini hem de bereketini getirdiğine inanılan dönemlerden “aman misafir gelmesin bu akşam televizyonda … dizisinin sezon finali var” dönemine yapmış olduğumuz hızlı geçiş sonucu, insan ilişkilerini ikinci plana itmeye, iletişimi yok etmeye başladık.

Elbette söz konusu iletişim olduğunda gelen misafirlerin ellerinden cep telefonlarını bırakabilecekleri şüphesi, paranoya olmaktan çoktan çıkmış durumdadır. Eskiden sigara içenler için “dudak tiryakisi” ya da “parmak tiryakisi” gibi terimler kullanılırdı. Bu tür tiryakilikleri olanlar, çeşitli psikiyatri kliniklerinde tedavi görerek, tiryakisi oldukları illetten kurtulmayı başarırlardı.

Şimdilerde ise toplum olarak cep telefonlarımızın (ya da akıllı telefon da deniliyor) tiryakisi olmuş durumdayız. Gelen bildirimlerin çıkarttığı masum uyarı sesleri, bizlerin dikkatini üzerine çekmeyi başarmaktadır.

Böylesine tiryakisi olduğumuz diziler ya da telefonlar varken halen tiryakisi olduğumuz dostlarımız yok mu? Var elbette!

Geleneklerimiz nedeniyle ulusal kodlarımıza kadar girmiş olan konukseverlik anlayışının günümüzde gençler arasında da halen uygulanıyor olması, tüm olumsuzluklara karşın umutsuzluğa yer olmadığının muhteşem bir görüntüsünü bizlere sunuyor.

Türk kadının mutfaktaki yaratıcı zekası, akşam saatlerinde birdenbire gelen konuklarına olağanüstü sunumları hazırlatmaktadır.

Örneğin, dondurma kaplarında (gençler arasında kup denilmektedir) yapılan sunumlarda ortaya konan estetik yaklaşımlar, dondurmanın yalnızca bir gıda olmadığını aynı zamanda sanatın da bir parçası olduğunu kanıtlamaktadır.

Çikolatalı dondurmanın üzerine taze nane konması, sade kaymaklı dondurma üzerine bitter çikolata tozu serpilmesi ya da sorbenin yanına hazır patates cipsi sıkıştırılması, yaratıcılık üzerine birkaç örnek olarak sıralanabilmektedir.

Aslında unutulmaması gereken asıl konu şudur; gerek besleyici niteliği gerekse keyif verici özelliği nedeniyle evlerimizde dondurmayı eksik etmemek gerekmektedir. Özellikle birdenbire gelen konuklarımız ağırlarken sohbetin keyfini artırabilmek amacıyla sunulacak olan dondurmalar, sizlerin estetik zevkiniz ile bütünleştiğinde ortaya gerçek sanat eserlerini çıkartacaktır.

Mahalle dondurmacınızdan alacağınız doğru dondurma® ile ortaya koyacağınız sanat eserleri bir araya geldiğinde konuklarınızın keyfi artacak ve sizler de yaşamınızın bu güzel anını nadide bir döneme dönüştürebileceksiniz.

Afiyet olsun! Ama yediğiniz dondurma, mutlaka doğru dondurma® olsun…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.